۲۲۰۴۵۷۹۱ info@golkarsys.com

با الزامی شدن مقررات PSD2 از ابتدای ژانویه ۲۰۱۸ در منطقه واحد پرداخت اروپا، همچنان این مساله یکی از موضوعات داغ دنیای فناوری است. بانک‌ها، موسسات مالی، نهادهای قانونگذاری و نظارتی و مهم‌تر از همه مصرف‌کنندگان نهایی، همه تحت تاثیر این مقررات هستند، اما شرکت‌ها هم تحت تاثیر آن هستند و نکاتی را باید بدانند که به مهم‌ترین این موارد نگاه کوتاهی می‌اندازیم.
۱- تمام ارزها تحت شمول PSD2: در حالی که در گذشته مقررات کمیسیون پرداخت در مورد کشورهای محدوده منطقه یورو حاکم بود، با جاری شدن PSD2 مقررات آن شامل همه معاملاتی می‌شود که حداقل یک طرف آن در منطقه اقتصادی یورو باشد.
۲- تسهیم هزینه تراکنش: برخلاف گذشته با اجرایی شدن PSD2، تمام تراکنش‌های داخلی و خارجی که یک طرف ان در منطقه یورو باشد، ملزم به تقسیم هزینه تراکنش بین طرفین هستند.
۳- انقلاب بانکداری باز با API: با الزامی شدن PSD2 در سال جاری میلادی و برخی موارد که در سال ۲۰۱۹ اجباری می‌شود، بانک‌ها موظفند دسترسی فین‌تک‌ها به پایگاه‌های داده‌ای خود را فراهم کنند و در نتیجه آن با خدمات تخصصی فین‌تک‌ها، دسترسی غیربانکی‌ها به بانکداری میسر می‌شود.
۴- بازیگر جدید PISP: با مقررات PSD2، بازیگران جدیدی به اکوسیستم پرداخت الکترونیک وارد می‌شوند.PISP ها از جمله این بازیگران هستند که به فین‌تک‌ها اجازه می‌دهند بین بانک و مشتری قرار گیرد و خدمات جدیدی ارائه کند.
۵- بازیگر جدید AISP: بخش دیگری از انقلاب بانکداری باز به دلیل این بازیگران است که اجازه دارند تراکنش‌های فین‌تک‌ها را از بانک‌ها و تراکنش‌های مختلف در یک جا جمع‌اوری و تجمیع کنند و نیازی به صورت‌حساب‌های مجزا از هر کدام از همکاران بانکی را برای فعالان کسب و کاری از بین می‌برد.
۶- احراز هویت قوی( SCA) : با استقرار نظام احزار هویت دو مرحله‌ای امنیت در تراکنش‌های پرداخت ارتقا می‌یابد
۷- رفع مغایرت‌های پرداخت: در سیستم قبلی، شرکت‌‌های ارائه دهنده خدمات پرداخت(PSP) موظف بودند ظرف ۸ هفته به شکایت‌های انجام شده پاسخ دهند. با اجرایی شدن قانون مربوطه از ماه جولای ۲۰۱۸، زمان رسیدگی به شکایات به شدت کاهش یافته و تنها ۱۵ روز کاری خواهد بود و در برخی موارد استثنایی تنها تا ۳۵ روز کاری فرصت خواهد داشت.
لازم به ذکر است در سایر نقاط دنیا نیز به تاسی از اتحادیه اروپا، ایجاد بستر دسترسی به اطلاعات مشتریان، به زودی الزامی خواهد شد و در کشور ما هم بانکداران و شرکت‌های پرداخت باید از هم اکنون به فکر راه چاره باشند.
شرکت گلکار سامانه با درک اهمیت موضوع API در آینده صنایع مالی با یکی از بهترین شرکت‌های ارائه دهنده خدمات مرتبط با API در دنیا همکاری دارد. راهکار تطابق با الزامات PSD2، یکپارچه ساز خدمات با API و مدیریت API از جمله راهکارهایی هستند که شرکت گلکارسامانه با همکاری فیورانو در بازار ایران ارائه می‌دهد.
متن اصلی خبر:
http://www.sepaforcorporates.com/payments-news-2/7-things-corporates-need-to-know-about-psd2-and-open-banking/